EVLİLİKTE MUTLULUK İÇİN 3 BASİT KURAL

By
In Blog

EVLİLİKTE MUTLULUK İÇİN 3 BASİT KURAL

İnsanların, En Önemli İlişkilerinde Bilmesi Gerekenler

 

Bir ailede, evliliğin sağlığı kendi verimliliğini doğrudan etkiler. Hiçbir şey kötü bir evlilikten daha çok insanı etkileyemez. İşte onu iyi bir şekilde devam ettirmek için bir kaç öneri.

Öncelikle kolay olmadığını bilmek gerek. Bütün evlilikler devam etmekte olan eserlerdir. 40, 50 yıl boyunca evil olan çiftler görmemiz mümkün.

Araştırmalar sonucunda gözlemlenen 3 kural evliliği mutlu şekilde yıllarca sürdürmeye yardımcı oluyor.

  • Öncelikler
  • Farklılıklar
  • Destek

Özellikle ilişkinizi geliştirmeye çalışıyorsanız göz atmanız işinize yarayacaktır.

 

Kural 1: Evliliğinize öncelik verin

Birkaç yıl önce, işle ilgili stres beni belkide ölümüme sebep olacaktı. Sadece bir kere de değil, üç ayrı zaman da kalp krizi geçirdiğimden emindim. Bu ölümlü dünya da öğrendiğim bir şey, işin benim için çok önemli olması ve evliliğin arka planda kaldığıydı.

Eşimin  yardımı ve sabrı ile hepsini değiştirdim. Çalışmayı seviyorum, ama evliliğimi de seviyorum. Ve birinin diğerini nasıl etkilediğini görerek üstesinden geldim.

Eşimle aynı anda yatmak ve bilgisayarı ofiste bırakmanın önemini öğrendim. Birlikte egzersiz yapıyoruz. Birlikte vakit geçiriyor. Yemek yerken kendimiz ve ailemiz hakkında sürekli konuşuyoruz.

Yıllar geçtikçe artan bu adımlar, daha iyi bir evlilik geçirmemizi sağlarken aslında her şeyi de etkiliyor. Evdeki hayatım ne kadar istikrarlı ve destekliyse, o kadar mutlu hissedeceksiniz.

 

Kural 2: Farklılıklarınızı ve Değerinizi Anlayın

Evlilikteki bireylere baktığımızda aslında, kişilik testleri yaptırsak genelde tam tersi karakterlere sahip olunduğu her yoldan ortaya çıkar.

Bu başlangıçta bireyleri birbirine ilginç kılar. Ama “Beni tamamladınız” olarak başlayan cümle, “Siz beni mahvediyorsunuz” demektir. Bir zamanlar çok cazip olan farklılıklar, zamanla can sıkıcı olur.

Her iki birey de bunu bir ömür boyu taahhüt olarak düşünerek evliliğe girse de, ilk birkaç yıl sonra muhtemelen boşanmalara rastlanıyor. Evlilik terapileri, ev ayırmalar bu yolda yaşanan bazı sıkıntılar.

Asıl olan, farklılıkları daha iyi anlamak ve değerlendirebilmek; bunlar hem büyümekte hem de bugünkü kim olduğunuzu bulmada yardımcı olmakta kritik öneme sahiptir. Ve bu, sizi sevdiğiniz bir evlilik için üçüncü kurala götürür.

 

Kural 3: Dışarıdan Destek Alın

Dışarıda sadece yardım aramak iyi değildir, aynı zamanda bunu zaman zaman da uygulamanız gerekiyor.

Evlilikle ilgili blogların, kitapların tüketilmesi yardımcı olabilir. Ancak, sonuçlarınızı hızlandırmak istiyorsanız, beklentilerinizi yeniden kalibre etmek ve yaklaşımınızı geliştirmede size yardımcı olabilecek nitelikli bir danışmanla konuşmak en iyisidir.

Çiftler düzenli olarak evlilik öncesi danışma sürecine girerler, ancak bir kez evlilik sonrası tedaviye dirençlidirler. Belki de başarısızlığın kabulü bu gibi hissediliyor. Ama tam tersi bir şekilde bakılmalı. Bunu günlük hayatta bir düşünün, hastalandığınızda yada bir şey bozulduğunda ilk yapılan şey, tedavi etmek yada bunun için bir usta, doktor veya danışmana müracaat etmektir. Neden evlilik için bu yapılmasın?

Bir danışmanın bir sözü vardı, “Danışmanlık için gelen sağlıklı insanlar”. Çünkü hepsini kendi başınıza yapamayacağınızı ve bazı perspektifler kullanabileceğini açıkça söylemekti bu.

Danışman bulunamasa veya mali açıdan bütçe ayıramasanız bile başka yöntemlerde vardır.Mesela kurumlar ya da dernekler, çiftlere ücretsiz danışmanlık yapacaklar.

En önemlisi, dışardan destek almak için verilecek kararlılıktır. Eğer motive edici ve yaratıcılığınız varsa, sevdiğiniz bir evliliğin yaratılması için gereken yardımı bulacaksınız.

Dışarıda yardım aramak sadece iyi olduğu için değil, çünkü zaman zaman bunu yapmak gerekiyor.

 

Diğer yazılarımız için TIKLAYINIZ…

Recent Posts

Yorumlar